30.6 C
Delhi
Monday, April 15, 2024

HEALTHY MUMMY DID IT AGAIN! What occurred after we purchased the identical 10 gadgets from 6 totally different supermarkets, for the fourth time!


In Australia, the typical grocery invoice for a four-person family (which can embody households or 4 folks residing beneath the identical roof) is roughly $207 per week.

This interprets to round $897 per thirty days or $10,764 per 12 months. Naturally, bigger households are likely to spend extra on groceries, and this quantity is primarily allotted to staple or on a regular basis meals gadgets.

Again in October 2021, The Wholesome Mummy began a procuring experiment to see how shopping for the identical 10 gadgets from the 6 main grocery store chains in contrast in worth and availability.

Since then we ran the identical experiment a couple of extra instances, together with March 2022 after which once more in November 2023.

Now we’ve got bought the identical merchandise 6 months later in April 2024 to see how costs have modified but once more.

Take a look at the outcomes beneath!

weight loss meal planweight loss meal plan

The Wholesome Mummy Procuring Experiment

At The Wholesome Mummy,  we’re all about finances and getting probably the most bang for our buck, so we purchased the identical 10 staple gadgets from 6 huge grocery store chains, once more, to attempt to discover out precisely what the value variations are.

What did we purchase?

We opted for these staple pantry and fridge gadgets most households purchase each week.

Procuring Listing

  • Beef Mince 500g – 5 star or premium
  • White sliced bread
  • Tasty cheese 500g block
  • 5 bananas
  • 1 iceberg lettuce
  • 1 packet of spaghetti
  • 1 tin Australian diced tomatoes
  • 1 giant brown onion
  • 1 Garlic head
  • 1 litre full fats milk

In order that we had been evaluating apples for apples we went for lean or premium mince, we opted for personal manufacturers the place out there and famous that cheaper manufacturers had been restricted when shopping for simply 1 litre of milk. Provide points have meant forcing a purchase order of dearer manufacturers in some instances. It also needs to be famous that IGA don’t inventory personal model bread and this impacts worth fairly significantly.

The place did we store?

We shopped at a mixture of independently owned and well-liked grocery store chains in Australia.

  • Aldi
  • Woolworths
  • Coles
  • Harris Farm
  • IGA
  • Foodworks

April 2024 consequence

Can we simply say how SURPRISING it’s that Coles and Woolworths are literally cheaper than Aldi for as soon as!! WOW!! The personal (house model) labels actually do make a distinction when purchasing for the fundamentals.

  Aldi Woolworths Coles Harris Farm IGA Foodworks
Beef mince 500gm $8.99 $8.00 $10.00 $10.99 $10.00 $9.99
White sliced bread $2.29 $2.70 $2.40 $3.49 $4.19 $4.20
Tasty Cheese Block 500gm $6.99 $7.70 $7.70 $9.50 $10.50 $11.00
5 bananas $3.99kg $3.60 (72c every) $3.40 (68c every) $1.20 every $3.60 (72c every) $4.99kg
Iceberg Lettuce $3.29 $3.50 $2.90 $4.99 $5.00 $3.99
Packet Spaghetti 89c $1.00 90c $3.49 $2.00 $2.89
Diced tin Australian tomatoes $1.39 $1.10 $1.00 $1.69 $1.70 $1.79
Massive brown onion 59c 59c 70c $1.00 67c $2.99 kg
Garlic head $1.07 $1.65 $1.74 $2.50 $1.40 $3.50 (100g)
I ltr full cream milk $1.59 $1.60 $1.60 $2.50 $2.55 $2.99
TOTAL $31.08 $31.44 $29.14 $41.35 $41.61 $48.33

November 2023 outcomes

  Aldi Woolies Coles Harris Farm IGA Foodworks
Beef mince 500gm $8.99 $10.00 $10.00 $10.99 $8.99 (on sale)  $11.50
White sliced bread $2.29 $2.40 $2.40 $3.19 $4.99 $2.90
Tasty Cheese Block 500gm $6.99 $7.70 $7.70 $10.00 $10.50 $10.00
1kg bananas $3.99 $5.04 $5.67 $6.44
$5.99 $4.99
Iceberg Lettuce $1.49 $2.90 $2.00 $2.50 $3.99 $2.99
Packet Spaghetti $0.89 $0.90 $0.90 $2.50 $1.85 $1.46
Diced tin Australian tomatoes $0.95 $0.97 $0.95 $1.59 $1.90 $1.80
Massive brown onion $0.60 $0.59 $0.67 $1.00 $0.41 $0.36
Garlic head $0.82 $1.65 $1.20 $2.80 $1.03 $0.93
I ltr full cream milk $1.59 $1.60 $1.70 $3.30 $3.05 $2.59
TOTAL $28.60 $33.75 $33.19 $44.31 $42.70 $39.52

What had been the leads to March 2022?

  Aldi Woolies Coles Harris Farm IGA Foodworks
Premium Beef mince 500gm $9.49 $10.50 $10.50 $9.99 $11.77 $11.65
White sliced bread $1.39 $1.40 $1.40 $3.99 $4.00 $2.00
Tasty Cheese Block 500gm $4.79 $8.50 (house model NA) $6.00 $7.99 $7.80 (solely had 750gm) $9.82
1kg bananas $2.99 $3.50 $3.00 $2.99 $4.49 $3.99
Iceberg Lettuce $3.99 $3.90 $4.50 $4.49 $3.99 $5.49
Packet Spaghetti $0.79 $1.25 $0.80 $1.49 $1.40 $1.95
Diced tin Australian tomatoes $0.99 $1.40 $1.40 $1.49 $1.55 $1.49
1 lg brown onion $0.66 $0.71 $0.93 $0.69 $0.88 $0.51
Garlic head $1.57 $1.55 $1.15 $2.68 $1.40 $2.70
I ltr full cream milk $1.35 $2.10 $1.35 $2.39 $2.60 $2.39
TOTAL $28.01 $34.81 $31.03 $38.19 $39.88 $41.99

And the outcomes from our first procuring experiment again in October 2021……

  Aldi Woolies Coles Harris Farm IGA Foodworks
Beef mince 500gm $7.99 $7.50 $7.50 $8.99 $10.45 $9.72
White sliced bread $1.29 $1.60 $1.40 $2.69 $3.60 $4.15
Tasty Cheese Block 500gm $4.79 $5.30 $5.30 $7.50 $8.00 $8.49
1kg bananas $1.20 $2.59 $3.53 $1.55 $3.24 $3.55
Iceberg Lettuce $1.99 $2.00 $1.90 $2.99 $2.50 $1.99
Packet Spaghetti $0.79 $1.00 $0.80 $1.49 $2.60 $3.49
Diced tin Australian tomatoes $0.99 $1.00 $1.00 $1.49 $1.65 $1.49
Massive brown onion $0.49 $0.55 $0.80 $0.62 $0.63 $0.73
Garlic head $1.22 $1.55 $1.03 $2.05 $1.49 $1.50
I ltr full cream milk $1.29 $1.29 $1.29 $2.39 $2.40 $2.59
TOTAL $21.96 $24.38 $24.55 $31.76 $36.56 $37.70

8 quick ways to cut your grocery bill this week8 quick ways to cut your grocery bill this week

Additionally worthy of a point out is inventory availability and the time of day you store. For instance, procuring at Foodworks within the night might even see contemporary inventory like bread restricted. Should you store within the night you’ll be able to solely get your arms on the native bakery white sliced, with personal model Greatest Buys shelf empty.

Harris Farm and impartial shops boast much less packaging, which can be a consideration for some however you’re looking at paying at the least 30% extra on your store, vs a extra modest distinction of 10% to buy at Coles or Woolies. Harris Farm arguably boasts the perfect contemporary seasonal meals affords. However ALDI won’t ever be overwhelmed for the perfect finances store!

Extra Funds Suggestions!

We evaluate the costs of back-to-school snacks to avoid wasting you time and MONEY!

BUDGET MAKING INGREDIENTS: How this mum makes her mince meals go additional!

How these mums are cooking wholesome household meals on a BUDGET

Are you able to grow to be a Wholesome Mummy?

Need to reduce weight, and enhance your power and well being?
Entry 600+ guided & personalised Health Packages (Newbie to Superior)

Know what to cook dinner each meal
With family-friendly weekly meal plans & over 6,000 simple recipes developed by nutritionists

Get motivated, keep motivated
With help from MyCoach and MindPower options

Really feel Supported 24/7
In our personal help teams with different mums identical to you



Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest Articles